Az Alexandra Könyvkiadó gondozásában kereskedelmi forgalomban is megjelenő könyvben szerepelnek Gerlecz László nagyatádi fotós képei.
A könyvben szereplő fotók megtekinthetők a naturArt archívumában.
Laci az alábbi beszámolót küldte el nekünk:
„Saubermacher – Az Év Természetfotósa 2024”
A naturArt, a Magyar Természetfotósok Szövetsége 2024-ban immár 32. alkalommal hirdette meg Magyarország, és a régió legnagyobb hagyományokkal bíró nemzeti természetfotó pályázatát. A pályázat célja hazánk, a Kárpát-medencei ökorégió, és Földünk természeti értékeinek, csodálatos élővilágának, tájainak, valamint a természet ritka pillanatainak bemutatása a fotóművészet eszközeivel, és ezen keresztül a természetvédelmi és biológiai ismeretterjesztés segítése, a társadalom szemléletének formálása és esztétikai értékítéletének fejlesztése.
- NaturArt az etikus természetfotózást ismeri el. A beérkezett képeken csak az egész képre kiterjedő un. utómunka lehet! Tehát pl. eltüntetni egy nem oda illő dolgot (belógó ág, részleges zajszűrés vagy élkiemelés stb.) a képről nem lehet.
Fotó: Az ősz kertjében (bekerült legjobb 400 fotó közé)
(Az ősz elérkezésének jelét mi sem tükrözi jobban, hogy egyre hűvösebbek az esték, a rét és mező felett táncoló esti-hajnali ködpaplan mutatkozik, ráadásul az éjszakai égbolt is lassan megváltozik. A felvételen a tejút alatt tündöklő őszi kikerics látható.)
A pályázatra ezúttal több mint 140 fotós, közel 3000 pályaműve érkezett be (bárki nevezhet, amatőr és profi egyaránt). Ahogy azt a szakma mondja egy ilyen többkörös zsűrizésen túljutni és akárcsak 1 képpel is bekerülni egy ilyen tárlatra már önmagában is nagy dolog.
Magyar népmese – a jégbe fagyott madárka
(Egy erdő menti pocsolya felszínén találtam rá erre a madarat formázó jégbe fagyott gázbuborékok formálta mintára.)
A Zsűri szerint talán az idei volt a legerősebb felhozatal a verseny történetében. Az év természetfotósa címet Daróczi Csaba nyerte, akinek 16 képe szerepel a legjobbak között. Az év ifjú természetfotósa Gazsi Máté lett, Az év természetfotója 2024-ben díjat Lőrincz Ferenc vehette át.
– „Az igazán kiváló természetfotó mindig üzenet is, amely sok mindenről tájékoztathat bennünket. Olyan ablak, amely betekintést nyújt a természet titkaiba, felfedi a látvány mögötti lényeget, rögzíti azokat a pillanatokat, amelyek olyan gyorsan játszódnak le, hogy a szemünk képtelen követni, de tovább gondolva, láttatni engedi a közelmúltat vagy akár a jövőt. Felhívás vagy vészkiáltás is lehet, hogy változtassunk megszokott, kényelmes életünkön, hogy az utánunk jövő nemzedékeknek is lehetősége legyen átélni azt a temérdek földi csodát, amit az élő természet nyújt számunkra
– mondta Kalotás Zsolt, a zsűri elnöke.
A Hold udvarán (bekerült legjobb 400 fotó közé)
(Fekete kökörcsinek tornyosulnak egy eldugott mező szegletén a holdfényes éjszakán.)
Fáth Péter, a naturArt elnöke kiemelte: – „a harmadik fordulóba bejutott mintegy négyszáz kép mindegyike megérdemelte volna, hogy falra kerüljön, és ez a magas színvonal eredményezte, hogy idén a korábbinál több, összesen 131 pályamű kerül falra, illetve az albumba.”
A kiállítás 2025. január 30-ig látogatható.
A Hold vonzásában (bekerült legjobb 400 fotó közé)
(Kakasmandikó a holdfényes erdőben, kékórában).
– „Közel 40 db kép került már publikálásra tőlem a National Geographic Magazin Magyarország oldalán Nap képe-ként.
Valamivel több mint 10 éve követem a Szervezet fotósainak valamint az etikus természetfotózást magukénak tudó fotósok munkáját. Sokáig, itthonról vágytam arra hogy egyszer én is közöttük lehessek és hogy ezekkel a természetfotósokkal és alkotásaikkal összemérjem az általam készített felvételeket.
A tavalyi évben ha jól emlékszem ugyanígy 6 képem szerepelt a legjobb 400 kép között, ami már akkor is egyfajta csoda volt, de végül a legjobb 100-ba nem került be egy sem (a werk kategória mely a fotósok munka közbeni jeleneteit tükrözi nem díjazott kategória, ide 1 képem került be tavaly).
Az idei évben talán tudatosabban sikerült mérlegelni a beküldött képanyagot, ami hála az Égieknek meg is hozta az eredményt. Ugyan az élő közvetítést a zsűrizéssel kapcsolatban nem kísértem figyelemmel, de mint később kiderült, a legjobb 400 kép között még 6 képem szerepelt, melyből végül az egyik fotó mindössze kettő ponttal csúszott le a legjobbak közül.
Spóra szivárvány (bekerült legjobb 100 fotó közé)
(Egy légyölő galóca spóráinak szivárványa. A jelenség a fény elhajlása, diffrakciója következményeként jön létre, a színjátszó – irizáló – felhőkhöz hasonlóan. Ez esetben teljesen mindegy, milyen anyagból vannak a jelenségben résztvevő szemcsék, a lényeg az apró méretük. Míg a felhőkben mikroszkopikus páracseppek mentén zajlik az elhajlás, addig a gomba alatt a hasonlóképp mini spórákon. Ugyanez létrejöhet azonban algán, pollenen is.)
1 természetkép + 2 Werk kép viszont magabiztosan menetelt előre, így végül a kiállítás és az Alexandra Könyvkiadó gondozásában kereskedelmi forgalomban is megjelenő könyv részei lettek.
Aki az idei év legjobb 100 természetfotóját keresi, az megtalálja ezek között az én képeimet is. Ez nehezen felfogható számomra! Az, hogy a legjobb természetfotósok közé „feliratkoztam”, az meg szinte hihetetlen!
Az évek során sokszor megkaptam a kérdést: mi kell egy jó képhez?
Az elmúlt időszakban útravalónak magamba zártam a világot megjárt legjobb hazai természetfotósoktól: – „a jó képhez a felkészülés, a technikai háttér 20%, a többi 80% a szerencsén múlik.” Eleinte nevettem rajta…persze, még mit nem. Aztán, ahogy belefáradtam – és őszintén szólva kicsit talán el is keseredtem – rájöttem, valóban így van ez.
Ha nálad minden felszerelés és naprakész vagy akkor az a jó fotó 20%-a. És a többi? Joggal vethetjük fel a kérdést. Azonban a válasz nem annyira egyszerű. A látásmód valakiben megvan és valakiben nincs. Akiben megvan hozzá az érzék, az csiszolható, alakítható. Ha a táskádba rejtett felszerelésed és Te is „startra” kész vagy…még mindig csak a 20%-on belül mozogsz. Sajnálom, de a többi tényleg a szerencsén múlik! Biztosan?
Jó pár év eltelt azóta, hogy az első útravalót megkaptam. Több mint 10 éve lehetőséget kaptam a város publikuma előtt a képeimmel; a Nagyatádi Fiatal fotósok kiállítás-a kapcsán.
Nehéz szavakba önteni ezeket a dolgokat. Azt érzem a 20 + 80 % nem adja ki egészen a 100%-ot. Ha nem hiszel és remélsz abban, amit csinálsz, akkor az egy üres 100% lesz.
Hogy az út merre visz a jövőben? Nem tudhatom. Vallom az etikus természetfotózást.
Azonban az egészen biztos, hogy ameddig odakint a természet előtt fejet hajtva, tiszta lábbal, tágra nyílt pupillával kémleljük annak szelencéjét, egészen biztosan ad megfelelő fotótémát!
Szimbiózis
(Egy légyölő galóca és egy kígyógomba párosul a felvételen. A kedvező időjárásnak a galóca szépen engedte a spóráit, mely jó látható a surlófényében).
Azt kívánom mindenkinek, hogy legyen részük a hasonló – úgynevezett csodákban és sikerekben!„
Köszönjük a fotókat és gratulálunk Gerlecz Lászlónak, további sok sikert kívánunk!
További fotókat a Gerlecz László Photography Facebook oldalán láthatunk.
2024. november 18-án hétfőn 17:00 órakor Fotókörös kiállítás nyílik a Nagyatádi Kulturális Központ kiállítótermében.
A gombás fotó szerepel majd a falon.
Fotók: Gerlecz László