Fotókiállítás nyílt a Nagyatádi Fotókör képeiből

A Nagyatádi Fotókörnek, a MAFOSZ nagyatádi tagszervezetének nyílt fotókiállítása 2024.11.18-án a Nagyatádi Kulturális Központ kiállítótermében „Ez a kép+let(t)” címmel.

A megnyitón verses-zenés összeállítással közreműködött: Kozics Nikolett, aki verseket szavalt és Lacza Attila, aki zongorajátékával fantasztikus zenei aláfestést varázsolt a szép számmal megjelent érdeklődő örömére.

Köszöntések

Pünkösd Márton az NKSK igazgatója köszöntötte a kiállítókat és a meghívott vendégeket az intézmény nevében. Méltatta és építő kritikával ösztönözte az alkotókat a még jobb teljesítményre.

A Köszöntőt követően Kóczián Zoltán Gergely (AFIAP – a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség fotóművésze és a Nagyatádi Fotókör egyik alapítótagja) értékelte az elmúlt egy évet.

A Nagyatádi Fotókör idén is részt vett a MAFOSZ Szalonon, ami a magyarországi fotóklubok versenye –  Itt 33. helyezést ért el a csoportos kollekcióval. A két évente megrendezésre kerülő Pannónia Fotószalon lesz a következő csoportos megmérettetés idén decemberben. Az idei évben többen inkább az egyéni versenyekre koncentráltak.

Egyéni eredmények:

2024. május – FIAP – svájci nemzetközi pályázat – különdíj : Kóczián Zoltán Gergely – Parlament című képével – és három képelfogadás. Júniusban, Indiában sikerült egy képelfogadást is szereznie. 

Pap Richárd a Prizma Kör több pályázatára is nevezett, a „Minimál” c. pályázaton kiállításra is került egy képe.  Ricsi nevezett a Magyarország 365 pályázatra is, aminek eredményét még nem ismerjük.

Somogyi-Magyar Szonja a csurgói, „Helyi Érték” c. Fotópályázaton ért el 2. helyezést.

Nagyatádi Fotókör legeredményesebb alkotója az idei évben Gerlecz László volt. Túl azon, hogy a National Geographic Magazin Magyarország oldalán többször volt a nap képe az övé (eddig legalább összesen 45-ször) és a 2023-as naptárfotó pályázaton is 3 képe elfogadásra került – idén is nevezett a NaturArt, az Év természetfotósa pályázatra. A több körös zsűrizés során legjobb 400 kép között még 6 képe szerepelt. Spóra szivárvány c. képe eljutott az utolsó fordulóig a 7. kategóriában, a „Növények és gombák”-ban. Ebben a  kategóriában az utolsó fordulóra 5 ember, 7 felvétele maradt csak. – Ezek közül került ki a kategória első három helyezettje. A nevezők hosszú hónapokig várták a végleges eredmény kihirdetését. Erre 2024.11.12-én került sor. Mivel díjazásra Laci is esélyes volt – így Nagyatádról többen is ellátogattak a ceremóniára. A budapesti tárlaton 1 természetkép és 2 werkfotó került Lacitól a falra és bekerült az kiállítás anyagábl készült könyvbe is.Erről egy korábbi cikkben már beszámolt a nagyatadhir.hu

Májusban Laci egyik képe bekerült a MAFOSZ Magyar országkollekciójába, ami a FIAP 22. nemzetközi Természetfotó Bienálláján Németországban versenyzett.  Hazánk a digitális szekcióban a 20. helyen végzett, 6 ponttal Laci is hozzájárult az országos eredményhez.”

Kóczián Zoltán Gergely köszöntőjét követően Gerlecz László kapta meg a szót:

Az évek során sokszor megkaptam a kérdést: mi kell egy jó képhez?

Az elmúlt időszakban útravalónak magamhoz kötöttem a világot megjárt legjobb hazai természetfotósoktól: a jó képhez a felkészülés, a technikai háttér 20%, a többi 80% a szerencsén múlik. Eleinte nevettem rajta…persze, még mit nem. Aztán, ahogy belefáradtam  – és őszintén szólva kicsit talán el is keseredtem – rájöttem, valóban így van ez.

Ha nálad minden felszerelés és naprakész vagy, akkor az a jó fotó 20%-a. És a többi? Joggal vethetjük fel a kérdést. Azonban a válasz szerintem nem ennyire egyszerű.

Ha a táskádba rejtett felszerelésed és Te is „startra” kész vagy…az még mindig csak a 20%. Sajnálom, de a többi tényleg a szerencsén múlik!
No de biztosan?

Jó pár év eltelt azóta, hogy az első útravalót megkaptam.
Több mint 10 éve lehetőséget kaptam a város publikuma előtt a képeimmel; a Nagyatádi Fiatal fotósok kiállítás-a kapcsán. A sor végét zárva akkor a Kulturális és Sport központ vezetője – Marci – azt mondta: és jött a Gerlecz Laci, aki egy pocsolya víztükréből olyat fotózott nekünk, melyet alig hittünk el. De, meghatározó pontnak azt is említhetném, amikor egy fotós társasággal egybegyűlve megkérdezték Kóczián Zoli barátomat és tagtársamat, hogyan lehet jó képet készíteni? Zoli egyszerűen csak mosolygott és rám mutatott.

A felsorolásnak még nincs vége; Pap Ricsi talán az egyetlen, aki mindvégig azt vallotta a hátam mögött: ha valaki nem tudja lefotózni az adott témát, szóljatok a Lacinak! Mert ha valaki, akkor Ő le tudja!

Nem tartom magamat fotósnak. Erre több társam is legyint, ugye Annamari? Eri mami? 😊  Én inkább úgy fogalmaznék, az vagyok aki példát mutat arra: hogy lehet így is csinálni. A Fotókör valamennyi tagja azzal inspirál, hogy láthatom a képeiket melyektől nekem jobbat, újabbat kell mutatnom! Ez a kihívás részemről.

Nem tudom, van e attól nagyobb elismerés amikor egy ízig-vérig tanult szakmai múlttal rendelkező fotós méltatja az embert.

Van,- talán az amikor az etikus természetfotózásba vetett hitem végeredménye méltatásra kerül. Nehéz szavakba önteni ezeket a dolgokat. Azt érzem, hogy az előbb említett 20 + 80 % nem adja ki egészen a 100%-ot. Ha nem hiszel és remélsz abban, amit csinálsz, akkor az egy üres 100% lesz. Ebből kifolyólag meg kell említenem egy agyba vésett szlogent is: Laci, magában megvan minden ahhoz, hogy sikerüljön. Hangzott el többször beszélgetésünk kapcsán Bágyi Feri bácsi szájából. Talán most odafentről ő is mosolyog, nem elégedetten- de mosolyogna. Mivel hozzátenné: az irány jó, jó úton jársz!

(A fotón középen Bágyi Ferenc egy korábbi kiállításon)

Az érzés, hogy a Magyar Természetfotósok szövetsége által rendezett Év Természetfotósa/ Természetfotója pályázat idei 100 legjobb képei közül 1 az enyém … az elmondhatatlan.

De az igazság az, hogy idén már nem is ezt a képet küldeném be, mert van ettől sokkal jobb 😊

Az egészen biztos, hogy ameddig odakint a természet előtt fejet hajtva, tiszta lábbal, tágra nyílt pupillával, hittel, kémleljük annak szelencéjét, egészen biztos ad megfelelő fotótémát!

Azt kívánom mindenkinek, hogy legyen részük a hasonló – úgynevezett csodákban és sikerekben!

Köszönöm!

IFI eredményhirdetés

Immár hagyomány, hogy kiállításmegnyitóinkon jutalmazzák azokat a gyerekeket, 21 éven aluli fiatalokat, akik az elmúlt időszak során diákfotó pályázaton részt vettek. A Nagyatádi Fotókör idén is segítette a MAFOSZ immár 46. Országos Diákfotó pályázatát. Sajnos a helyi iskolákból csupán egyetlen diák Varga Dorka Lili nevezett – így csapatként helyiek nem voltak versenyben…

Somogyi-Magyar Szonja mentoráltjai Csurgóról az általános Iskolások Makró kategóriájában csoportosan 140 ponttal a 8. helyen végeztek. Kondákor Zselyke, Kiss Boglárka, Pálfy Hanga Boróka az általános iskolások között, Molnár Zsombor a középiskolások között versenyzett.

A Bertók László Városi Könyvtár és Nagyatádi Fotókör hirdetett októberben előválogatást egy luxemburgi ifjúsági pályázatra. Erre a pályázatra a már említett 4 Csurgón tanuló fiatal mellett Mészáros Leila Loretta és Gyöngyösi Panna nevezett. Az idei év legeredményesebb ifi pályázója Pálfy Hanga Boróka lett, akinek 2 képét is elfogadták a nemzetközi pályázaton. (A 11 másik magyar közül ő volt a legfiatalabb, aki kiállításra került…)

A beszédeket és a díjazásokat követően a vendégek az alkotókkal közösen tekintették meg a kiállított fotókat, hosszabb-rövidebb beszélgetések kíséretében.

Aki teheti feltétlenül tekintse meg a tárlatot amely 2025. január közepéig látogatható a Nagyatádi Kulturális Központ kiállítótermében, nyitvatartási időben.

Forrás, fotók: Gerlecz László, Kóczián Zoltán Gergely

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ugrás a lap tetejére