82 éve történt az egyik legnagyobb magyar katonai tragédia.
1943. január 12-én indította meg támadását a szovjet Vörös Hadsereg a Don-kanyarban, melynek következtében a 207 ezer fős 2. magyar hadsereg több, mint százezer katonája vesztette életét.

A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek ezrei szenvedtek, és vesztek oda a -40 fokos orosz télben. A Főparancsnokság és az ország vezetésének mozgástere a katasztrófa elkerülésére teljesen beszűkült.
A Doni katasztrófa nemcsak katonai, hanem társadalmi és politikai tragédia is volt Magyarország számára. Az elveszett életek és a hadsereg szinte teljes megsemmisülése gyengítette az ország katonai erejét és mély nyomot hagyott a magyar társadalom kollektív emlékezetében. Az életben maradt veteránok és a hozzátartozók évtizedeken keresztül hordozták az események traumáit. Az átkosban a Doni katasztrófa említése tabu téma volt, mivel a rendszer nem nézte jó szemmel a „Horthy-hadsereg” emlékének ápolását. Az 1989 utáni időszakban azonban a Doni katasztrófa újra a magyar történelmi tudat részévé vált, és ma is az egyik legtragikusabb epizódjaként tartjuk számon a második világháború magyar vonatkozású történeteiben.
Tisztelet a Hősöknek!
Forrás: Demokrata
Fotó, címlapfotó: Internet

